Skip to contentSkip to main navigation Skip to footer

„Wieczór poezji” w Leźnicy Wielkiej

„Poezja jest stara jak świat: skończy się dopiero z nim razem. Wynaleziono pług, by zaspokoić głód chleba i wynaleziono poezję, aby zaspokoić głód piękna”.

12 kwietnia w sali kinowej Klubu Garnizonowego w Leźnicy Wielkiej rozpoczął się „Wieczór poezji”. Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Parzęczewie oraz Klub Garnizonowy w Leźnicy Wielkiej.

Na początku słuchaliśmy poezji śpiewanej w wykonaniu Justyny Gołygowskiej. W tym czasie do występu przygotowywali się uczestnicy II Gminnego Konkursu Recytatorskiego. Tym razem odbył się on pod hasłem: „O mowo, mowo polska …”. Podobnie, jak w ubiegłym roku konkurs obejmował dwie kategorie wiekowe: uczniów gimnazjum oraz dzieci ze szkół podstawowych. W recytatorskich zmaganiach udział wzięły dzieci ze szkół podstawowych z Parzęczewa, Chociszewa i Parądzic oraz gimnazjaliści z Parzęczewa i Parądzic, wyłonieni wcześniej drogą eliminacji. W skład jury konkursu wchodzili: dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Ozorkowie – p. Alina Frątczak, z-ca Wójta p. Ryszard Nowakowski, dyrektor GOKSiR p. Renata Nolbrzak, p. Barbara Smolarczyk z Biblioteki Klubu Garnizonowego w Leźnicy Wielkiej. Przewodniczącym jury był pan Aleksander Benczak – aktor, wykładowca łódzkiej szkoły filmowej. W trakcie obrad jury publiczność wysłuchała części artystycznej przygotowanej przez GOKSiR. Były to piosenki przy akompaniamencie gitary (Artur Pyciarz) i saksofonu (Marcin Seweryński). Następnie ogłoszono wyniki i rozdano nagrody. Laureatami w kategorii Szkół Podstawowych zostali: I miejsce – Kalina Zając ze SP z Chociszewa. Kolejne drugie i trzecie miejsca zajęli uczniowie parzęczewskiej podstawówki: Maciek Bojarski i Małgosia Rurarz. Spośród gimnazjalistów najlepszą okazała się Renata Nowosińska z Gimnazjum w Parzęczewie. Na drugim miejscu znalazła się Olga Świniuch, na trzecim natomiast Judyta Śmiałek. Gratulujemy zwycięzcom i cieszymy się, że impreza zgromadziła tak liczną publiczność. Z pewnością będziemy kontynuować tę tradycję, która ma na celu propagowanie wśród dzieci i młodzieży twórczości polskich poetów.

Back to top