ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM 2002
Z dniem 1 stycznia 2002 roku wprowadzono zmiany w przepisach Kodeksu Drogowego, zmiany te dotyczą takich zagadnień jak:
Przewóz dzieci na przednim siedzeniu.
Od 1 stycznia 2002 roku została dolna granica wieku, od której można przewozić dziecko na przednim siedzeniu. Dzieci poniżej 12 lat można przewozić z przodu tylko w fotelikach ochronnych. Dotyczy to wszystkich samochodów osobowych, autobusów, samochodów ciężarowych i innych pojazdów samochodowych, nawet gdy nie są one wyposażone w pasy bezpieczeństwa.
Należy pamiętać, że na przednim siedzeniu nie można:
– stosować innych niż foteliki urządzeń, ( jest to możliwe na tylnych siedzeniach),
– przewozić dziecka tyłem do kierunku jazdy, jeżeli pojazd wyposażony jest w poduszkę powietrzną dla pasażera.
Przewóz dzieci samochodem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa:
Od 13 maja 2002 roku każde dziecko w wieku do 12 lat, które nie przekracza 150 cm wzrostu musi być przewożone w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu. Dzieci starsze lub mające wzrost powyżej 150 cm używają pasów bezpieczeństwa.
Przewóz dzieci do szkół:
Autobusem szkolnym jest autobus barwy pomarańczowej, oznaczony z przodu i z tyłu prostokątnymi tabliczkami, barwy białej z napisem barwy czarnej „autobus szkolny”.
Jeżeli na stojącym autobusie szkolnym widać tablicę barwy żółtej z napisem „Stop” kierowcy innych pojazdów musza się zatrzymać. Migające światła awaryjne autobusu szkolnego oznaczają, że dzieci wsiadają lub wysiadają z niego i należy zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok niego. Jeżeli kierowca autobusu szkolnego ma zamiar włączenia się do ruchu, kierowca innego pojazdu powinien zwolnić a gdy jest to konieczne, zatrzymać się aby ułatwić mu ten manewr.
Używanie telefonów komórkowych podczas jazdy:
Od dnia 1 stycznia 2002 roku zabronione jest korzystanie w czasie jazdy z telefonów wymagających trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
Wyjeżdżanie z drogi żwirowej:
Droga żwirowa została zakwalifikowana do dróg gruntowych i dlatego kierowca wyjeżdżający z takiej drogi na jezdnię, jest włączającym się do ruchu i powinien ustąpić pierwszeństwa przejazdu.
Ustępowanie miejsca:
Pieszy idący po lewej stronie jezdni musi ustąpić miejsca pojazdom nadjeżdżającym z przeciwnego kierunku.Rowerzysta korzystający z chodnika, grogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych, musi ustąpić miejsca pieszym.
Używanie świateł zewnętrznych:
Światła postojowe lub pozycyjne mogą być używane jedynie podczas zatrzymania pojazdu, nie wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.
Jazda rowerem po chodniku:
Rowerzysta tak jak poprzednio może wyjątkowo skorzystać w czasie jazdy z chodnika jednak tylko wtedy gdy, dozwolona prędkość dla pojazdów na jezdni przekracza 60 km/h, szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 m